Czym zajmują się geodeci?

stywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę3, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarn

Czym zajmują się geodeci? Budowa, nieruchomości i działki to niektóre z domen geodety. Z tego powodu to dobry wybór dla tego rodzaju usług.

O historii geodezji w Wiki

Dawniej do wyznaczania własności gruntu wykorzystywano również roślinność, którą obsadzano granice posiadłości. Do tego celu wykorzystywano powszechnie tarninę3, co wpłynęło z kolei na nazewnictwo miejscowości w Polsce, które swoje nazwy wywodzą od tej rośliny; są to np.: Tarnów Opolski, Tarnowskie Góry3 oraz liczne miejscowości o nazwie Tarnów. Pierwszą książkę w języku polskim o geodezji oraz miernictwie, która poruszała praktyczne kwestie dotyczące wymierzania gruntu w budownictwie była wydana w 1566 roku ?Geometria to jest miernicka nauka? Stanisława Grzepskiego.

Kolejne dzieło o tej tematyce p.t. Geodesia distantiarum napisał w 1610 polski matematyk Jan Brożek, który na Uniwersytecie Krakowskim założył pierwszą w Polsce katedrę geodezji.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Dla kogo zawód geodety

Z pewnością nie jest to zawód dla leniwych, ponieważ praca geodety to nie tylko praca za biurkiem. Konieczna jest również praca terenowa i pomiary i nie ważne czy pogoda dopisuje czy też nie. To zresztą dyskwalifikuje osoby, które mają problemy zdrowotne np. z plecami.

Poza powyższymi przeciwwskazaniami są jeszcze inne kwestie, które mogą być istotne. Przed wszystkim geodezja to przedmiot ścisły, z dużą ilością matematyki i obliczeń na poziomie matematyki wyższej. Co również stanowi pewną barierę dla umysłów czysto humanistycznych. Generalnie zawód geodety o ile dobrze płatny i stabilny, wymaga jednak pewnego zestawu cech, aby się w nim skutecznie odnaleźć.


O uprawnieniach geodezyjnych w Polsce

Uprawnienia geodezyjne ? uprawnienia nadawane przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych w Dziedzinie Geodezji i Kartografii. Egzaminy składają się z części pisemnej oraz ustnej. Po pozytywnym wyniku egzaminu dana osoba otrzymuje tytuł zawodowy geodety uprawnionego (do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii).

W dotychczasowej procedurze nadawane były następujące zakresy uprawnień (pierwsze dwie cyfry oznaczają rok wprowadzenia w prawie danego zakresu, a trzecia cyfra oznacza zakres):

841 ? pomiary sytuacyjno-wysokościowe i opracowanie ich wyników
842 ? rozgraniczenia i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych
843 ? geodezyjne pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne
844 ? geodezyjna obsługa inwestycji
845 ? geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych
846 ? szacowanie nieruchomości gruntowych
847 ? fotogrametria naziemna

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uprawnienia_geodezyjne_w_Polsce