Na temat: leczenie stwardnienia

ałów w zajętych nerwach, co prowadzi do pogorszenia w zakresie czucia, ruchu, postrzegania i innych funkcji w zależności od nerwów, które są zajęte. Termin opisuje skutek choroby, a nie jego przyczynę; niektóre choroby demielin

Na temat: leczenie stwardnienia

Choroby demielinizacyjne - Wikipedia

Choroby demielinizacyjne ? wszelkie choroby układu nerwowego, w których dochodzi do uszkodzenia osłonek mielinowych nerwów. Utrudnia to przewodzeniu sygnałów w zajętych nerwach, co prowadzi do pogorszenia w zakresie czucia, ruchu, postrzegania i innych funkcji w zależności od nerwów, które są zajęte.

Termin opisuje skutek choroby, a nie jego przyczynę; niektóre choroby demielinizacyjne są spowodowane przez czynniki genetyczne, inne przez czynniki zakaźne, reakcje autoimmunologiczne, a w przypadku niektórych etiologia nie jest znana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_demielinizacyjne


Objawy stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane to jedna ze stosunkowo niedawno odkrytych chorób. Jest to schorzenie, które posiada wiele bardzo zróżnicowanych objawów. Szczególnie na początku może ono dawać wiele różnych objawów, które trudno przypisać akurat do tej choroby. Stwardnienie rozsiane może się bowiem objawiać problemami z widzeniem czy utrzymaniem równowagi. Niewątpliwie jest ono także powiązane z wieloma innymi objawami, jak nietrzymanie moczu czy problemy bólowe w różnych częściach ciała. Jednocześnie takie problemy mogą być bardzo zróżnicowane u pacjentów i trudno oczekiwać takich samych objawów u każdego chorego. Stąd też ważne jest, aby szybko udać się do lekarza, jeśli wystąpią u nas jakieś niepokojące objawy.


O epidemiologii choroby Devica w Wiki

Zespół Devica u białych stanowi prawdopodobnie poniżej 1% zachorowań na choroby demielinizacyjne centralnego układu nerwowego. Mediana wieku zachorowania jest przed 40. rokiem życia ? około 10 lat później niż w typowym SM. 85% chorych to kobiety.

W Japonii blisko 30% chorych na SM choruje na wzrokowo-rdzeniową formę SM. Forma ta jest podobna do zespołu Devica pod względem wieku zachorowania, obrazów rezonansu, płynu mózgowo-rdzeniowego, występowania przeciwciał przeciw akwaporynie co wskazuje, że może to być ta sama choroba.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zespół_Devica