Proste metody nawadniania ogrodów

kodniki podjadały róże czy inne kwiaty. Do walki z wszelkim robactwem każdy ma swoje metody. Jedni stosują środki będące owocem nowoczesnej chemii gospodarczej i pestycydy, inni natomiast stawiają na naturalne środki. W przydomowy

Proste metody nawadniania ogrodów automatyczne nawadnianie

Problemy ogrodników

Każdy domowy ogrodnik na pewno zmaga się z różnymi problemami w swoim ogrodowym królestwie. Dla niektórych wręcz zniewagą jest, aby jakieś mszyce czy inne szkodniki podjadały róże czy inne kwiaty. Do walki z wszelkim robactwem każdy ma swoje metody. Jedni stosują środki będące owocem nowoczesnej chemii gospodarczej i pestycydy, inni natomiast stawiają na naturalne środki. W przydomowych ogrodach raczej te naturalne metody zwalczania wydają się być bardziej wskazane, bo przecież chcemy później ciszyć się zapachem natury, a nie kolejnych chemikaliów i środków owadobójczych- no ale co kto lubi.


Jak zaprojektowac ogród?

Wyróżniamy wiele stylów aranżacji ogrodów. Trudno powiedzieć, jaki jest obecnie w modzie - wiele zależy również od tego, jak wygląda nasz dom. Jeśli to modernistyczna bryła, to ogród powinien być w miarę wierny tej dominancie. Jednak równie dobrze sprawdzi się, na przykład ogród japoński, którego harmonijność i prostota idealnie wtopią się w neutralną, nowoczesną bryłę domu. Z innej strony patrząc.

Kreowanie przestrzeni jest niezwykle interesującym zagadnieniem. A czym jest projektowanie ogrodu, jeśli nie tym właśnie? Zależy nam na tym, aby nasz ogród łączył w sobie walory estetyczne i użytkowe - przecież nikt z nas nie dysponuje wystarczającym czasem na to, aby traktować ogrodnictwo jako hobby. Dobrze jest jeśli wiemy przynajmniej w zarysie czego chcemy. Jednak realizacją może się zająć architekt krajobrazu. W tym temacie dodam jeszcze jedno.

Wątek jest bardzo wdzięczny do opisania. Inwestując w nasz ogród, tak naprawdę dbamy o swój komfort - dobrze zaprojektowany będzie idealnym miejscem do odpoczynku - nie tylko biernego, ale także w gronie znajomych przy zorganizowanym przez nas garden party. Piękny ogród to nie wszystko - tak naprawdę funkcji ogrodu jest dużo więcej. Oczywiście, jeśli nie posiadamy dużej działki, trudniej będzie nam wszystko pogodzić. Jednak mimo to zdecydowanie warto się postarać! Natomiast z innej strony na to patrząc.


O nawadnianiu

Irygacja (nawadnianie, system irygacyjny) ? jeden z systemów melioracji polegający na dostarczaniu wody do gleby w celu zapewnienia odpowiednich warunków wegetacji roślin uprawnych.

Stosowana od starożytności (starożytny Egipt, Mezopotamia, starożytny Iran, Indie, Sri Lanka, Chiny, Peru). Wielowiekowy rozwój rolnictwa nawadnianego doprowadził do wykształcenia się odmiennych systemów nawadniania. Różnią się one od siebie czynnościami nieznanymi innym systemom rolnictwa: sposobami poboru wód i ich doprowadzenia na miejsce przeznaczenia (na pole uprawne), sposobami rozprowadzania wód po polu, sposobami podnoszenia wód (gdy ich poziom jest niższy niż poziom pola, wyrównywaniem lub niwelacją poziomu pól, jeśli są one nierówne oraz ewentualnie sposobem odprowadzenia nadmiaru wód).

Źródłem wody mogą być zbiorniki wodne naturalne i sztuczne, wody powodziowe, rzeki, kanały, studnie i ścieki. Budowa i eksploatacja urządzeń nawadniających jest kosztowna, dlatego opłacają się one tylko w produkcji intensywnej. Niekiedy z wodą wprowadza się również składniki pokarmowe roślin, gdy wykorzystuje się ścieki lub dodaje nawóz do wody deszczowanej. Przy deszczowaniu roślin następuje zmywanie licznych szkodników, takich jak mszyce, przędziorki, pchełki. Stopień tego zmywania zależy od gatunku rośliny ? najsilniejsze jest na bobiku, kapuście i burakach, znacznie słabsze na ziemniakach, lucernie i koniczynie. Nawadnianie może mieć także skutki ujemne, jeżeli wykonuje się je zbyt często, zbyt intensywnie (niszczenie struktury gleby podczas deszczowania) lub dawki polewowe są zbyt duże. Ilość wody, która powinna być dostarczona w ciągu okresu wegetacyjnego, zależy od potrzeb wodnych roślin, planowanego plonu, ilości opadów i stanu uwilgotnienia gleby, a także od systemu nawadniania; wynosi ona od kilku do kilkunastu tys. m?/ha. Jednorazowe dostarczenie takiej ilości wody przekraczałoby maksymalną pojemność wodną czynnej warstwy gleby, dlatego normę dzieli się na dawki polewowe i dostarcza je w odpowiednich odstępach czasu, stosownie do potrzeb roślin. Nieodpowiednie nawadnianie może spowodować nadmierne uwilgotnienie gleby, a nawet doprowadzić do zabagnienia. Ujemną konsekwencją nawadniania jest zubożenie naturalnych zbiorników wody, wymywania składników pokarmowych (ługowanie) i zagrożenie chorobami przenoszonymi razem z wodą lub ściekami i skażenie gleb wodami niedostatecznie czystymi.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Irygacja_(rolnictwo)