Usunięcie szkodliwych skutków dezynsekcji
Bezpieczną dla otoczenia dezynsekcją jest taka, która została dostosowana do wrażliwości roślin na użyte w trakcie dezynsekcji środki chemiczne. Firma przeprowadzająca dezynsekcję powinna także pamiętać o tym, żeby po terenie, na którym jest przeprowadzana nie biegały żadne psy, ani inne zwierzęta mogące zatruć się rozsypywanymi gdzieniegdzie trutkami. Będzie starała się także zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców domu, w którym przeprowadzana jest dezynsekcja, dlatego przed ich powrotem do domu dokładnie przewietrzą wszystkie pomieszczenia i zmyją wszystkie podłogi. Użyją także środków zapachowych pochłaniających drażniące zapachy. Koszty przeprowadzonej dezynsekcji będą uzależnione od rodzaju użytych środków.
Podstawowe informacje o karaluchach
Karaluch, karaczan wschodni (Blatta orientalis, przestarzałe z tur. ? karakon) ? owad synantropijny (żyjący w siedliskach człowieka). Żyje w kuchniach, magazynach, wyjadając produkty żywnościowe.
Długość do 3 cm. Ubarwienie czerwone do czarno-brązowego. Dobrze rozwinięta druga para skrzydeł. Skrócone pokrywy samców nie zakrywają odwłoka, u samic jedynie zalążki skrzydeł. Długie czułki.
Samica składa 14-16 jaj w kokonie, ich rozwój w temp. pokojowej trwa ok. 279 dni. Wszystkożerne ? są jednymi z niewielu zwierząt zdolnymi do strawienia keratyny ? białka włosa (tak samo jak mole włosienniczki posiadają keratynazę ? dzięki której możliwe jest trawienie keratyny). Najchętniej gromadzą się w szparach i szczelinach oraz w miejscach wilgotnych. Mogą przenosić choroby.
Wykazują cechy stadne. Rozpoznają się wzajemnie dzięki specyficznemu wydzielanemu zapachowi. Podążają chaotycznie w miejsca, gdzie są już inne osobniki. Niektóre gatunki prowadzą nocny tryb życia.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karaluch
Zasady dobrze przeprowadzanej dezynsekcji
Podstawową zasadą dobrze przeprowadzanej dezynsekcji jest dbałość o środowisko naturalne i dokładanie wszelkich starań o to, żeby nie była ona szkodliwa dla ludzi, zwierząt i roślin. Powinno się ją przeprowadzać jedynie w tym miejscu, w którym jest to naprawdę konieczne. Wybór najlepszego sposobu przeprowadzanej dezynsekcji uzależniony jest od rodzaju robactwa, które trzeba zwalczyć oraz podatności środowiska na drażniące czynniki środków dezynsekcyjnych. Prawdziwym sprawdzianem dla przeprowadzonej dezynsekcji będzie fakt, czy robactwo nie zacznie się znowu pojawiać w ciągu kilku miesięcy po jej przyprowadzeniu. Ponowne użytkowanie odrobaczonych pomieszczeń będzie możliwe po ich wymyciu i dokładnym wywietrzeniu.